41 Günde Yarı Devrialem – 6 (HongKong)

24 Nisan : Yine bir şehir devleti tadında Hong Kong dayız. Konumu itibariyle tarih boyunca stratejik önemi olmuş, afyon savaşlarından sonra 100 yıl İngiltere’nin kiraladığı (konduğu) ve ekonomik – finansal merkez olmuş, 1999 dan beri Çin yönetimine geçen özerk bölgesin de güne biraz telaşlı başladık. Hacer hanımın buradan dönmesi nedeniyle pasaport kontrolünden geçip grubu yakalaması beni bayaa koşturdu ama sonunda tam kadro başladık tura.

Gezi başlangıcından bu güne kadar hava konusunda çok şanslıydık ve nerdeyse hiç yağmur pus olmadan berrak havalarda gezdik bütün şehirleri. Bu günse yağmurla güne başladık, ilk durağımız şehri tepeden görebileceğimiz deniz seviyesinden 554m yükseklikteki Victoria zirvesine çıkmak için finikülere hiç beklemeden bindik. Hong Kong’un sembolü olmuş gökdelenleri biraz puslu bir havada fotoğraflayıp otobüsle geri indik. Stanley market de 45 dakikalık alışveriş molasında ilk Çin ürünlerinini gani gani olduğu pazarı dolaşmaya başladık.

Man Mo tapınağı

Sonraki durağımız inci ve değerli taşların satıldığı mücevher dükkanında kısa bir mola verip yüzen köy ve ve Tanka insanlarının yaşadığı,  ilk yerleşimin başladığı eski köy Aberdeen limanına geldik. küçük teknelerle yemek yiyeceğimiz restorana geçtik eski ama çok büyük tekneleri restorana çevirmişler, 100 lerce kişinin aynı anda yemek yiyebildikleri bir Alana çevirmişler.

Restoran

Burada geleneksel yemek Dim Sum deneyeceğiz. Kısa bir tur ile tekrar otobüslere binip Man Mo tapınağı son durağımız oldu. 19.yy da geleneksel Çin mimarisinde yapılmış tapınak, sınava girmeden önce başarı dileyene öğrenciler mutlaka ziyaret ettikleri tapınak olmuş. Hemen yanındaki ünlü “cat street” de alışveriş için serbest zamandan sonra gemiye geri döndük. Karmaşık alışveriş merkezinin içinden geçerek girmek zorundasınız gemiye ve herkes aynı anda girmek istediği için oldukça uzun bir kuyruk olmuştu.

Gemimiz Çin’e doğru giderken yarın yine bir deniz günümüz var…

25 Nisan : Avustraya dan gelen bir grubun lideri Mr.Robert ve eşini de 23 Nisan kutlamalarına davet etmiştim, sevinçle karşıladı ve bize katıldılar. 25 Nisan da Anzak kutlamaları için hazırladıkları programa biz de ekibin çoğunluğu ile eşlik ettik.

Avustralya lı dostlarla 25 Nisan anma programı sonrası